Ski Vysočina

11-Porto, skály Calanche, Capo Rosso a pláž Arone

Rubrika Skryté články,   Vydáno 05. 08. 2011,   Přečteno 4949xPorto, skály Calanche, Capo Rosso a pláž Arone

Porto je letovisko ležící ve stejnojmenném zálivu na stej­nojmenné říčce. Vzniklo teprve v polovině 19.století. Vůkol je romantická skalnatá krajina. Dominantou Porta je janovská věž z r. 1549, v sezóně přístupná a v noci osvětlená. Obec má v zimě 250 obyvatel, v létě až 8000. Je složena ze dvou částí - Porto a Marine de Porto, navzájem spojených platanovou alejí. Maleb­ný přístav využívá hluboké a úzké zátoky vpravo od věže. Na opačné straně je v ústí řeky malý jachetní přístav. Rozlehlá pláž se rozprostírá vlevo od ústí říčky Porto do moře. Je přístupná z Marine de Porto přes lávku. Ovšem automobily musí oklikou do kopce ve směru Piana a opět sjet dolů k pláži. Obchody s po­travinami jsou soustředěny v horní části obce zvané Vaita při hlavní silnici. Několik vesměs slušných kempů nabízí místo pro táboření, nejblíže moře je Camping Municipal na levém břehu řeky Porto. Letovisko je součástí commune Ota.

Les Calanche

Calanche (čti Kalank'). Žulové skalní útvary u Piany nad zálivem Porto jsou turisticky nejpřitažlivější částí skalnatého zá­padního pobřeží. Z Porta je nejprve třeba vystoupat tři sta výškových metrů listnatým a později řídkým borovým lesem po úbočí příkrého svahu, spadajícího do Portského zálivu. Občas se krátce otvírá okouzlující výhled na zátoku. Ještě před skalami ve směru od Porta je po levé straně vydatný pramen vynikající pitné vody Funtana di a Castagna. Vlastní skály začínají nápadným útvarem „psí hlava" (La Te­te de Chien). Odtud vede krátká pěšina k l'Chateau Fort. Cesta je vyznačena mužíky a ojediněle modrými kolečky. Tam i zpět je to 45 minut. Výhled na červené skály nad zálivem je jedinečný. Odtud lze pořídit nejhezčí snímky. Nejvhodnější doba pro foto­grafování je pozdní odpoledne. Tehdy jsou skály osvíceny sluncem od západu. Následující dva kilometry silnice prochází napříč skalami vy­soko nad mořem. Načervenalá skaliska se tu zvedají 250 až 300 metrů nad pobřeží a jsou fantasticky vytva­rována erozí. Jsou ovšem turistickou atrakcí nejvyšší důležitosti, a tak je zde dost rušno. Zejména kolem restaurace s prodejnou nevkusných suvenýrů Chalet des Roches Bleues, ležící při silnici uprostřed divokých skal. O něco výše vpravo vedle cesty vyčnívá několik ska­lisek zajímavých tvarů. Ujedeme asi 1,2km a po mostě Pont de Cavallaghiu (467m) překročíme potok Piazza Moninca. Zde je vhodné místo pro vykoupání, i když přístup k vodě není snadný. Potok teče do rokle, dole vidíme bývalý mlýn. Cestou k moři potok protéká soutěskou Dardu. Tamní tůně a vodopády jsou využívány milovníky canyoningu. Romantická scenerie po sto metrech náhle končí. Ze silni­ce odbočuje cesta k nedalekému fotbalovému hřišti. Okolo něj vede výstupová trasa na Capo ďOrto (1294m) s jedinečnou vy­hlídkou na skály a Portský záliv.

Piana

(500 obyv, 440 m) je pohledná vesnice západně od ska­lisek Calanche. Leží 11 km od Porta. Nedávno byla zapsána do se­znamu nejkrásnějších francouzských menších obcí. Přímo na ná­vsi je kavárna se stolky pod zajímavým stromem. Blíže informuje plechová tabulka na kmeni: „Phytolaca Dioca, původem z Jižní Ameriky, oblast Ombu, jedovaté - zasazeno 1900". Z posledních návštěv jsem ale přece jen zklamán. Obec dostala novou, mně ne zcela sympatickou tvář. Stala se typickým centrem komerční turis­tiky s nepříjemným dopravním ruchem. Z Piany v serpentinách padá silnice D624 ke kotvišti a plá­ži Ficaghiola. Ovšem 440 metrů převýšení na čtyřkilometrové cestě zpět doporučuji jen skalním masochistům! Z Porta do Piany a zpět je to 22km s převýšením 450m. Trasu lze pojmout jako součást etapy Porto - Piana - Sagone, anebo jako polodenní až celodenní odpočinkový výlet z Porta.

Capo Rosso a zátoka Arone

Piana je východiskem ke Capo Rosso. Dáme-li se z obce po asfaltce D824 na západ, po pěti kilometrech z ní v zatáčce na kótě 319m odbočuje značená stezka. Zprvu klesá macchií až na 64 metrů, pak stoupá do skal k Tour de Turghiu (311m). Potěší­me se načervenalými divokými skalami i kruhovým výhledem. Zpět na silnici musíme opět stejnou cestou, dlouhou přes 4 km. Výlet zabere tři hodiny pěšky nebo 90 minut na kole. Bylo by škoda vracet se hned do Piany. Po silnici snadno sjedeme na jih do odlehlé a mimo sezónu málo navštěvované zátoky Arone. Je tam velmi pěkná dlouhá písečná pláž se stří­břitým pískem, kemp a restaurace. Koupání je nesrovnatelné s městskou pláží v Portu. Vrátit se musíme po silnici, kterou jsme přijeli.

Ujedeme asi 28km s převýšením 700 metrů. Připočteme-li trasu z Porta do Piany a zpět a přidáme vycházku skalami Ca­lanche a odpočinek na pláži Arone, výlet nabývá téměř celoden­ního charakteru.

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin