Ski Vysočina

14-Z Piany k Ajacciu

Rubrika Skryté články,   Vydáno 05. 08. 2011,   Přečteno 3888xZ Piany k Ajacciu

Cesta mezi Pianou a Cargése není příliš zajímavá. Nedá se srovnávat s trasou z Porta přes Evisu a Vico. Dříve špatný úsek silnice ve sjezdu k zálivu Chiuni je od jara 1997 zrekonstruován. Je zde jediný pramen pitné vody, a to asi dva kilometry pod sedlem Bocca di San Martino ve směru ke Cargése. Cargése je Řecko - hlásá reklamní slogan. Dějiny města za­čínají v 17.století na Peloponnésu. Před osmanským útlakem dává řada rodin přednost emigraci a některé se usazují zde. Do­stávají toto místo od Janovanů a zakládají nové město. Řecký ráz této obci o 915 obyvatelích zůstal dodnes. Řeckokatolický kostel pochází ze druhé poloviny 19.století. Musím pozname­nat, že já přehnaně nadšenou chválu řady průvodců tak beze zbytku nesdílím. Na sever od města jsou písečné pláže Pero a Chiuni v záto­kách, kam ústí stejnomenné potoky. Poblíž pláží najdeme staré obranné věže. Záliv Golfe de Sagone nabízí široké písčité pláže. Jižně od Cargése jsou to Plage de Ménasina a Plage de Stagnoli. Ve vni­trozemí leží mezi Vicem a Guagnem několik malebných a málo navštěvovaných horských vesnic. Z nich lze podniknout řadu zajímavých výletů. Obec Sagone má dosti snobský ráz. Letovisko nepostrádá jachtklub a pěkné pláže. Na hlavní ulici lemované palmami nabí­zí služby dobrý supermarket, ovšem dodržuje polední siestu. Opravdu krásná je několik kilometrů dlouhá písečná Plage du Liamone kolem ústí řeky Liamone. Na jihu je zakončena ska­lisky a strážní věží. Tam je také nejhezčí koupání. Po celé její délce potkáme jen jeden obytný domek a pár bunkrů z pobřež­ního opevnění. Jižněji je záliv Liscia při ústí stejnojmenného potoka. Leží tu hezká vesnice Tiuccia s turistickou infrastrukturou. Záliv na jihu hlídá skalní výběžek s janovskou strážní věží Tour ď Ancone. Vzdušné proudy nad zátokou využívají rogalisté startující z 222 metrů vysokého kopce. Následuje prudké stoupání přes ves Calcatoggio na Col de San Bastiano, sedlo 415 m nad zálivem Golfe de Sagone. Příjem­ně rozcvičené cyklisty odmění nádherným výhledem od kaplič­ky na zátoku Liscia, lemovanou plážemi a letovisky, a dále až ke Cargése. V noci 14. listopadu 1886 tu přistál balón, s nímž Lois Capezza a Alphons Fondere přeletěli Středozemní moře, když odstartovali z Marseille téhož dne v 16.30 hodin. Přímo z Col de Listincone lze uhnout na D61. Přes Bocca di Carbinica (289 m, výhled na záliv Lava) dojedeme k Bocca di Pruno (207 m). Zde je odbočka na západ, vedoucí do kopce kolem vyhořelého zámku Punta na Pozzo di Borgo (729 m). Zbý­vá již jen pokochat se výhledem k jihovýchodu a sjet hezkou krajinou přímo do centra Ajaccia. Tuto trasu doporučuji.

Do Ajaccia po hlavní silnici

Hlavní silnice D81 je od Col de Listincone nezajímavá. V po­sledním sjezdu před Mazzavií na začátku obce vpravo vyčnívá ze zídky trubka a z ní vytéká pramenitá voda. Nezapomeňte zastavit a doplnit zásobu! Ale to jsme již na předměstí Ajaccia. Podjedeme železniční most a chceme-li do města, v jehož okolí je velmi silný automobilový provoz, dáme se vpravo.

Jak se vyhnout Ajacciu

Kdo se naopak chce Ajacciu vyhnout, drží se vlevo. Po jed­nom a půl kilometru odbočuje vpravo D72. Je to zkratka k silnici pro motorová vozidla do města. Kdo míří na jih, použije ji. Jede pak krátce po dálnici doprava a na velké křižovatce před letištěm zabočí po N196 vlevo a rychle se po ní vzdaluje nepříjemnému dopravnímu ruchu. Při neodbočení na D72 přijedete na křižo­vatku s N193, vedoucí přes Vizzavonu do Corte a Bastie.Trasa není nijak obtížná. Nepatří ale k těm nejkrásnějším, i když v úseku Cargése - Col de Listincone je krajina docela zají­mavá. Nevýhodou je zvýšený provoz po této hlavní silnici. Ujede­me 80 až 90 km s převýšením od 550 do 750 metrů.
Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin