Ski Vysočina

67-jednodenní výstup na Monte d`Oro (2.389 m n.m.)

Rubrika Skryté články,   Vydáno 06. 08. 2011,   Přečteno 3573xjednodenní výstup na Monte d`Oro (2 389 m)

Monte d´Oro, jméno zavánějící exotikou, patřící vrcholu tyčícímu se na čtvrtém největším ostrově Středozemního moře. Výstup na skalnatou střechu Korsiky Monte d`Oro je atraktivní hlavně tím, že nemusíme jít tam i zpět stejnou cestou. Východištěm na tuto velice nádhernou horu je nádraží Vizzavona ve stejnojmenném sedle ve výšce 915 m nad mořem, kde vede kvalitní asfaltová cesta.

Výstupová cesta

U tohoto vrcholu máme to štěstí, že pro výstup i sestup můžeme zvolit dvě rozdílné trasy. Od nádraží stoupáme po asfaltové silničce k jihu, a po chvíli odbočíme na červeno-bíle značenou cestu GR 20. Půjdeme po této cestě, přejdeme dva mosty těsně za sebou a za druhým mostem odbočíme vpravo. Po několika minutách chůze dojdeme k barevné tabuli, znázorňující vývoj výšky stromů v této oblasti od minulosti přes přítomnost do budoucnosti. Před touto tabulí odbočíme doleva a začneme stoupat lesem po celkem široké cestě. Asi po 10 minutách cesta přechází širokou vozovou cestu, po které budeme pokračovat vpravo a po 5 minutách opět odbočíme doleva vzhůru do lesa po široké lesní pěšině. Po levé ruce se brzy přes porosty nádherné horské borovice objeví průhledy na protější horské hřebeny. Po dvou hodinách začne les ustupovat a budou se objevovat keře. Zde je potřeba odbočit vlevo přes potok a po skalních stupních v serpentinách pokračovat do suťového horského kotle "La Scala", kterému dominují ostré skalní věže. V kotli se může až do pozdního léta udržet sníh, který může silně umrzat. Cesta zde vede směrem k jihu levým skalním žlabem vzhůru a je nutné překonat několik lehčích lezeckých míst. Po čtyřech hodinách od zahájení výstupu se konečně dostaneme na travnatou terasu, která je v jarních měsících doslova poseta fialovými květy šafránu. Místo je používáno k bivakování o čemž svědčí kamenná ohrádka nad jižním svahem. Navíc je asi o sto metrů níže vydatný pramen vody. Pokračujeme do sedla (asi 15 min.) a po dalších 10 minutách staneme na vrcholu vysokém 2 389 metrů. Předtím však ještě překonáme několik lehčích lezeckých míst (až II. st. UIAA). Z vrcholu se otevírá kruhový výhled na okolní vrcholy. Za jasného počasí lze dohlédnout až k zálivu Ajaccio, na severozápadě v mohutném suťovém žlabu, na němž jsou patrné stopy po činnosti ledovce, se nachází modrá hladina jezírka d´Oro.

Sestupová cesta

Obě cesty si můžeme samozřejmě zaměnit, ale tato se mi pro sestup zdá výhodnější, neboť se můžeme vykoupat v křišťálově čisté vodě kaskád Anglais. Po sestupu z vrcholu odbočíme doprava po žluté šipce s nápisem "Muratello". Po krátkém, ale značně příkrém sestupu odbočíme opět doprava směrem k hřebeni, po kterém budeme pokračovat další půlhodinu. Hřeben místy připomíná "Skriniarky" v Západních Tatrách. Za zhruba ¾ hodiny odbočíme doleva a začneme prudce sestupovat přes početné skalní prahy. Cesta vede po dosti hladkých kamenech, proto je třeba mít pohorky s kvalitním vibramem. Po více jak hodině sestupu projdeme kolem nádherného vodopádu a po další asi 1 ½ hodině překročíme potok Agnone u mostu Portetto. Cesta je doslova lemována kaskádami, které budou níže prostřídány opět horskými borovicemi, které místy vytvářejí doslova "bonsajové" porosty. Lze zde s úspěchem provozovat "kaňoning". Po další hodině přejdeme na levý břeh řeky. Odsud pokračujeme po lesní cestě, která nás po 10-15 minutách přivede nazpět k nádraží Vizzavona.

Kamery na Vysočině

  Šacberk

  Čeřínek

  Harusův kopec

  Nové Město - Ski areál

  Karasín

  Fajtův kopec

  Dalečín

  Svratka

  Olešnice

  Nový Jimramov

  Hlinsko v Čechách

  Jalovec

  Hluboká

  Kadlečák

  Vysoká

  Brtnice

  Bystré-Hamry

  Luka nad Jihlavou

  Křemešník 

Mikrobusová přeprava

webové stránky léto

GoPro video

letecky na lyže

© Copyright 2002 – 2007 SkiVysocina.cz, web site byl vytvořen v phpRS, za podpory firmy CaberNet Software Admin